Fotowoltaika PV
Kondensatory LPC - stosowane do indywidualnej, grupowej oraz centralnej kompensacji mocy biernej odbiorników indukcyjnych (transformatorów, silników elektrycznych, prostowników, lamp fluorescencyjnych i innych odbiorników przemysłowych) Kondensatory typu suchego produkowane z nisko-stratnej, samoregenerującej metalizowanej folii polipropylenowej. Wypełnione ekologicznie nietoksyczną żywicą polipropylenową zapewniającą doskonałe właściwości rozpraszania ciepła. Montowane w aluminiowych pojemnikach, których konstrukcja zawiera samoczynne rozłączniki nadciśnieniowe zwiększające bezpieczeństwo w przypadku awarii. W ofercie 63 typy kondensatorów na różne napięcia znamionowe (400V/440V/460V/480V/525V) o mocach od 1 do 50 kVAr.
Nowe obudowy stojące HXS300 i HXS400 poszerzają ofertę handlową firmy ETI Polam.
Rozbudowany asortyment akcesoriów oraz wyposażenia wewnętrznego znacząco zwiększa możliwości i zakres zastosowań całego systemu obudów SOLID GSX.
Systemowe obudowy stojące HXS z serii SOLID GSX dostępne są w trzech standardowych szerokościach (550 mm, 800 mm, 1050 mm) i dwóch głębokościach (300 mm - obudowy o wysokości 1850 mm oraz 400 mm - obudowy o wysokości 2000 mm). Obudowy HXS z pojedynczymi drzwiami posiadają stopień ochrony IP65 natomiast obudowy o szerokości 1050 mm, w których zastosowano drzwi dzielone posiadają IP55. Wszystkie obudowy posiadają możliwość wyposażenia w płyty montażowe, wkłady montażowe z aparaturą oraz w system dystrybucji zasilania oparty na szynach prądowych.
W serię obudów SOLID GSX wchodzą obudowy uniwersalne GT z płytą montażową o stopniu ochrony IP66, obudowy podtynkowe 4XP160, obudowy natynkowe 4XN160 oraz nowo wdrożone obudowy stojące HXS.
Dla wszystkich typów obudów z serii dostępne są wspólne akcesoria i elementy montażowe w tym:
- osłony CP
- szyny TH-S
- płyty montażowe PM
- wsporniki pionowe WP-A
- elementy montażowe LG-V
- wiele innych akcesoriów
Wspólne wyposażenie jest niewątpliwie jednym z największych atutów systemu obudów SOLID GSX.
Zastosowanie wspólnych elementów oraz podobnych rozwiązań w całym systemie SOLID GSX znacznie ułatwia montaż i prefabrykację rozdzielnic.
Jednakowe blachowkręty i śruby pozwalają na rzadszą zmianę narzędzi, a wiele drobnych detali pozycjonujących i znaczników skraca czas montażu.
System SOLID GSX umożliwia prosty montaż i demontaż całych wkładów z aparaturą i okablowaniem w obudowach.
Dodatkowo obudowy HXS oraz 4XN160 mają odkręcaną tylną ścianę co znacznie ułatwia montaż i okablowanie zwłaszcza w większych, bardziej złożonych konfiguracjach.
Dokładne instrukcje szczegółowo opisują sposób montażu aparatury a dedykowane osłony z wycięciami i płyty montażowe z otworowaniem pod konkretny typ aparatury pozwalają zaoszczędzić czas konieczny na wyznaczenie wymaganych miejsc montażu.
Współczesne instalacje elektryczne wymagają stosowania wysokiej jakości aparatów sterujących odbiornikami elektrycznymi. firma ETI –posiada w swojej ofercie rodzinę aparatów elektrycznych - elektromagnetyczne styczniki silnikowe – powietrzne CEM wraz z przekaźnikami termicznymi i szerokim dodatkowym wyposażeniem.
Typowym zastosowaniem styczników elektromagnetycznych silnikowych - jak sama nazwa wskazuje – jest załączanie silników ( kategoria użytkowania AC-3), odbiorników elektrycznych mało-indukcyjnych (kategoria użytkowania AC-1) oraz źródeł światła o różnym charakterze i mocy.
Ze względu na znamionową obciążalność (AC-3, 400V), styczniki CEM zostały podzielone na cztery grupy :
- styczniki miniaturowe CE07 – P max. 3 kW
- styczniki CEM9 - CEM105 dla Pmax. 4 kW – 55 kW
- styczniki wysokoprądowe CEM112 – CEM300 dla Pmax. 55 kW – 160 kW
- styczniki pomocnicze CAE04 (AC) – CAEM4 (AC/DC) dla Ith = 20A (AC-1)
Styczniki silnikowe CEM posiadają szeroki zakres napięć sterujących cewką elektromagnesu. Są to napięcia AC - 24V, 48V, 110V, 230V 400V,500V i DC - 24V, 220V. Cewki styczników przystosowane są do łatwej ich zamiany w ramach określonych wielkości CEM9-CEM25, CEM32-CEM40, CEM50-CEM105. Oznacza to bardzo szybkie i łatwe dostosowanie stycznika do wymaganego napięcia sterującego cewki a dla producenta i dystrybutora – brak konieczności utrzymywania dużych stanów magazynowych we wszystkich typoszeregach styczników. Ponadto cewki posiadają z obu stron stycznika zaciski zasilające A1 – A2 co znacznie ułatwia doprowadzenie do nich zasilania w rozdzielnicy.
Do wyposażenia dodatkowego montowanego na zewnątrz styczników należą:
- przekaźniki termiczne
- zestawy styków pomocniczych
- blokady mechaniczne
- ograniczniki przepięć.
Szyny łączeniowe sztywne (do tworzenia zestawów – układu dwóch styczników do pracy rewersyjnej lub do rozruchu gwiazda – trójkąt).
Systemy i elektrownie fotowoltaiczne PV kojarzą się często tylko z modułami i panelami fotowoltaicznymi PV, jednak typowa elektrownia fotowoltaiczna jest znacznie bardziej technicznie rozbudowana. Chcąc wymienić jej części składowe, otrzymamy układ jak na poniższym rysunku. Elektrownia fotowoltaiczna jest złożona z modułów fotowoltaicznych PV, rozdzielnic z zabezpieczeniami DC (przeciążeniowymi i zwarciowymi, ogranicznikami przepięć) przekształtników, rozdzielnic pomiarowych AC – przystosowanych do podłączenia do sieci energetycznej, specjalnych przewodów i elementów łączących, konstrukcji wsporczych.
Dobór właściwego typu ogranicznika (SPD), Typ1 (T1) lub Typ2 (T2) wg PN - EN
W elektrowniach fotowoltaicznych PV, w zależności od ich wielkości stosuje się dwa typy ograniczników przepięć (SPD). Typ1 (T1) jest przeznaczony do ochrony przed przepięciami spowodowanymi bezpośrednim wyładowaniem atmosferycznym w system ochrony – w instalację odgromową zewnętrzna (LPS), a Typ2 (T2) przed przepięciami spowodowanymi pośrednim wyładowaniem tj. wyładowaniem w pobliżu chronionego obiektu. Ponieważ energia pochodząca od wyładowania bezpośredniego w system ochrony zwykle jest bardzo duża to ogranicznik T1 posiada wbudowany warystor o większej wytrzymałości, który przeniesie większą energię przy przepływie prądu wyładowczego (10/350µs) i przez to jest droższy. Ogólna zasada jest taka, że w obiektach wyposażonych w zewnętrzną instalację odgromową trzeba stosować ograniczniki T1, a w obiektach bez zewnętrznej instalacji odgromowej możemy stosować tylko ograniczniki T2. Zostają jeszcze do ustalenia szczegóły, które zależą od zestawu systemu PV, długości linii, miejsc zainstalowania ograniczników przepięć itp.