Bloki rozdzielcze
Istnienie rozdzielnic elektrycznych nie byłoby możliwe bez skutecznych sposobów na bezpieczny rozdział energii. Bloki dystrybucyjne doskonale sprawdzają się w tej roli. Montuje się je na płytach montażowych lub na szynie DIN.
Porównaj produkty i zdecyduj, który z nich sprawdzi się w Twojej branży.
Do czego służą bloki rozdzielcze?
Bloki łączeniowe wykorzystywane są w miejscach, w których istnieje kilka niezależnych obwodów elektrycznych. Skuteczne ich połączenie wymaga użycia specjalnie przygotowanych elementów, odpowiedzialnych za właściwy rozdział energii elektrycznej. Elementem takim są właśnie bloki dystrybucyjne. Obwody zasilające stykają się w nich z obwodami pobierającymi energię.
Tego typu akcesoria stosowane są zwykle w rozdzielnicach niskiego napięcia. Co ciekawe, bloki pozwalają łączyć ze sobą przewody o różnych średnicach oraz umożliwiają fizyczne oddzielenie od siebie przewodów neutralnych, fazowych i ochronnych.
Blok elektryczny – jak jest zbudowany?
Każdy blok elektryczny składa się z miedzianej listwy, w której przewidziano punkty do montażu przewodów zasilających i odpływowych. Do montażu łączonych przewodów służą otwory, zabezpieczane zaciskiem śrubowym (mniejsze ryzyko wysunięcia się przewodu z listwy) lub sprężynowym (montaż przebiega znacznie szybciej).
Co ważne, listew może być więcej niż jedna. Są bowiem tez bloki dwu- i czterolistwowe.
Kolejnym ważnym elementem jest wspornik. Odpowiada on za izolację, a jego konstrukcja zależy o znamionowego napięcia instalacji, w której umieszczony zostanie blok.
Blok rozdzielczy– rodzaje
Blok dystrybucyjny występuje w kilku podstawowych formach. Biorąc pod uwagę budowę, bloki takie dzieli się na:
- Kompaktowe bloki rozdzielcze – inaczej zwane jednopolowymi. Służą do łączenia przewodów elektrycznych o różnych średnicach.
- Bloki modułowe – inaczej zwane wielopolowymi. Montuje się je na szynach DIN.
- Przelotowe bloki dystrybucyjne – z ich pomocą można bezpiecznie łączyć przewody miedziane z aluminiowymi.
Na co zwrócić uwagę, wybierając blok dystrybucyjny?
Elektryczne bloki rozdzielcze różnią się od siebie wieloma parametrami. Dzięki tej różnorodności można bez problemu dobrać produkt, który znakomicie sprawdzi się w konkretnych warunkach, jakie panują w danej instalacji. Przed dokonaniem zakupu, warto uzbroić się w wiedzę, która ułatwi wybór najlepszej opcji. Parametry, którym warto bliżej się przyjrzeć, to:
- napięcie znamionowe (podawane w voltach);
- wartość prądu znamionowego (podana w amperach);
- średnica (grubość) przewodów, które będą podłączane;
- wartość prądu wytrzymałościowego, podawana jest w kiloamperach;
- liczba biegunów (zwykle blok ma jeden, dwa lub cztery bieguny);
- liczba odgałęzień z każdego bieguna (najpopularniejsze wersje dysponują 7, 11 lub 15 zaciskami);
Warto też pamiętać o tym, że blok listew rozdzielczych powinien być dobierany z uwzględnieniem: różnego stopnia obciążenia obwodów, wymiarowania przewodów oraz wielkości samej instalacji.
Elektryczne bloki rozdzielcze – producenci
Produkty do tej kategorii pozyskujemy od wielu znanych i docenianych firm. Mamy w swojej ofercie bloki rozdzielcze marek, takich jak: ABB, Eaton, Elektro-Plast Opatówek, Ensto, Ergom, Erico, ETI-Polam, Finder, Hager, Incobex, Kanlux, Legrand, Morek, Murrelektronik, Pawbol, Phoenix Contact, Pokój, Rittal, Schneider Electric, Siemens, Simet, Socomec, Spelsberg, Trytyt, Wago oraz Weidmüller.